Okolie a aktivity

Hokovce


Hokovce sú obec na Slovensku v okrese Levice. Dedina leží v juhovýchodnej časti Ipeľskej pahorkatiny na sútoku potoka Veperec a Štiavnica. Najstaršie doložené nálezy, dokumentujúce osídlenie tejto oblasti, pochádzajú z neolitu a zo strednej doby bronzovej. Hokovce patria medzi najstaršie sídla Hontianskej župy.

Priamo v obci nájdete pohostinstvá, reštauráciu, krytý bazén. Do kúpeľného mesta Dudince sa pohodlne dostanet pešo za 15 minút, alebo autom za 5 minút, kde okrem voľnočasových aktivít nájdete aj viacero reštaurácií a kaviarní. Cestou môžete navštívit miestne vínne pivnice, kde máte možnosť ochutnať miestne vína a oddýchnuť si v klasických vínnych domčekoch. V letných mesiacoch určite poteší blízkosť kúpaliska Dudinka.

http://www.hokovce.sk


Kúpeľné mesto Dudince


Dudince patria k najmladším slovenským kúpeľným mestám. Nachádzajú sa v južnej častistredného Slovenska. Dudince sa nachádzajú v nadmorskej výške 140 m n.m., na upätí Krupinskej kotliny. Dobrá poloha a teplá stabilná klíma vytvárajú ideálne podmienky pre príjemný oddych. Podnebím patria medzi oblasti s typickou nížnoteplou klímou, s najväčším počtom slnečných dní v roku v Slovenskej republike. Sú ideálne miesto na rehabilitáciu a relaxáciu.

Najstaršia zmienka o dudinských prírodných minerálnych prameňoch pochádza z roku 1551. V 18. storočí sa už spomínajú prameňové jazierka a liečivý účinok vody na črevné a očné ochorenia. Stávajú sa predmetom vedeckého bádania odborníkov - geológov, chemikov, lekárov, ale aj záujmu obchodníkov a podnikateľov. Podrobný chemický rozbor vody z roku 1972 stanovuje typ vody: prírodná liečivá, strednemineralizovaná, hydrouhličitanovochloridová, sodno vápenatá, uhličitá, sírna voda, vlažná, hypotonická. Indikovaná je hlavne proti chorobám pohybového ústrojenstva a proti nervovým chorobám. Úspešná je aj liečba srdcových a cievnych chorôb, vysokého krvného tlaku, niektorých kožných a ženských chorôb a chorôb dýchacích ciest. Jej teplota je 28°C.

Okrem terajších kúpeľov sú v Dudinciach aj historické kúpele, nazývané aj Rímske kúpele - sú to diery vytesané do travertínu. Z jedného tzv. bazénu vyvierala voda, a z neho postupne kaskádovo pretekali do druhých. Bazénov je približne 20, spodné slúžili vojakom a horné slúžili podľa histórie veliteľom, neskôr sa používali ako konopné močidlá.

Kúpalisko Dudinka

V areály kúpaliska nájdete 4 bazény:

rekreačný bazén - dĺžka 25 m, šírka 12,5 m, hĺbka 1,30 m, teplota vody 26 - 28°C
bazén s vodnými atrakciami - výjazd z tobogánu, rodinná šmýkačka, vodný kanál s tryskami, teplota vody 28°C
detský bazén - hĺbka max. 0,4 m, teplota vody 30°C
minerálny bazén s dudinskou liečivou vodou - hĺbka 1,05 - 1,14 m, teplota vody 33 - 34°C

https://www.kupeledudince.sk/kupalisko-dudinka-v-dudinciach